Rozwój fizyczny w okresie przedszkolnym

Jako wiek przedszkolny określa się okres pomiędzy trzecim a siódmym rokiem życia dziecka. Jest to czas, w którym w organizmie młodego człowieka zachodzi najwięcej zmian – przede wszystkim właśnie w zakresie rozwoju fizycznego. Mowa tutaj nie tylko o szybkim wzroście, ale także zmianach proporcji sylwetki. Dziecko rośnie najszybciej między piątym i szóstym rokiem życia. Wiek pięciu lat jest znamienny z dwóch powodów: po pierwsze następuje wówczas aż pięciokrotne zwiększenie wagi urodzeniowej dziecka, a po drugie podwaja się wzrost w stosunku do niemowlęcego.

Prócz przyrostu wagi i wzrostu, u dzieci w wieku przedszkolnym obserwuje się także wzmożony rozwój motoryczny i sensoryczny. W tym okresie dzieci mają tzw. głód ruchu, dzięki czemu poruszają się coraz szybciej i z ciekawością odkrywają coraz to nowsze rzeczy. Fizyczny rozwój dziecka w okresie przedszkolnym nie ogranicza się jednak wyłącznie do poszerzenia motoryki, wzrostu i wagi – to także okres, w którym maluchy uczą się coraz więcej na temat higieny własnego ciała (zaczynają samodzielnie korzystać z toalety, myć ręce oraz ciało), a także samodzielnego spożywania posiłków.

Proporcje sylwetki dziecka ulegają zmianie – ciało wyraźnie się wydłuża, za co bezpośrednio odpowiada szybki wzrost kończyn. Powiększa się także twarz i obwód klatki piersiowej. W pierwszym okresie wieku przedszkolnego kości i muskulatura dziecka są delikatne. W okresie 3 i 4 roku życia najłatwiej więc o nabawienie się wad postawy, szczególnie związanych z nienaturalną krzywizną kręgosłupa wywołaną wskutek przybierania niewłaściwej postawy ciała, noszenia nieodpowiedniego obuwia czy zbytnich ciężarów.

Wzmocnienie tkanki kostnej i mięśniowej następuje stopniowo – najintensywniejszy przyrost mięśni przypada na okres między piątym a szóstym rokiem życia, jednak takie mięśnie nadal zawierają więcej wody niż białka i substancji stałych. Niewiele mocniejsze są wówczas stawy (są ruchome) i więzadła – w tym okresie najłatwiej o rozmaite kontuzje i urazy, szczególnie w połączeniu z dużą ruchliwością dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *