Styl dowolny czyli kraul

Styl kraul, znany również jako styl dowolny, to jedna z podstawowych technik pływackich, stosowana zarówno w zawodach sportowych, jak i rekreacyjnym pływaniu. Jest to najszybszy i najbardziej efektywny styl pływania.

Styl dowolny (kraul)

 1. Ruchy ramion: W stylu kraul, ruchy ramion są przemiennymi, okrężnymi ruchami, przy czym jedno ramię zanurza się w wodzie i wykonuje ciągnięcie, podczas gdy drugie ramię odzyskuje energię nad powierzchnią wody. Więcej na stronie: https://www.emilsiedlarz.pl/kraul-na-piersiach-styl-dowolny/styl-dowolny-kraul-cwiczenia-do-nauczania-ruchow-ramion/
 2. Ruchy nóg: Nogi poruszają się rytmicznie, wykazując naprzemienne kopnięcia w górę i w dół, które wspomagają utrzymanie ciała na powierzchni wody oraz stabilizację. Technika ta jest nazywana kopnięciem nożycowym (flutter kick).
 3. Oddychanie: Pływak wykonuje głębokie wdechy, obracając głowę na bok w momencie wydostawania ręki z wody. Oddychanie może odbywać się na przemian z lewej lub prawej strony, choć niektórzy pływacy preferują oddychać tylko z jednej strony.
 4. Sylwetka i pozycja ciała: W stylu kraul, ciało pływaka powinno być w miarę prostolinijne i w poziomie. Głowa powinna pozostawać w naturalnym przedłużeniu kręgosłupa, a tułów powinien być lekko wzniesiony. Ważne jest również utrzymanie ciała jak najbliżej powierzchni wody.
 5. Synchronizacja: Kluczowym elementem efektywnego pływania w stylu kraul jest dobrze zsynchronizowany ruch ramion i nóg. Pływak powinien utrzymywać ciągłe i płynne ruchy, unikając przerw w poruszaniu się.

Styl kraul jest szeroko stosowany w zawodach pływackich, zwłaszcza na krótkich i średnich dystansach. Ze względu na swoją szybkość i efektywność, jest często wybierany jako podstawowy styl pływania dla początkujących i zaawansowanych pływaków.

Ćwiczenia do kraula

Aby poprawić technikę pływania w stylu kraul, można wykonywać różne ćwiczenia, które skupiają się na poszczególnych elementach tego stylu. Oto kilka przykładów ćwiczeń:

 1. Ćwiczenie ramion : Pływaj na jednym ramieniu, podczas gdy drugie ramię pozostaje wyciągnięte przed sobą. Skup się na prawidłowym ruchu ramienia, ciągnięciu i odzyskiwaniu energii. Wykonaj kilka długości basenu na każdą stronę.
 2. Ćwiczenie nóg : Użyj deski pływackiej, trzymając ją oburącz przed sobą. Skup się na technice kopnięcia nożycowego, pływając tylko przy użyciu nóg. Utrzymuj stabilną pozycję ciała i regularne tempo kopnięć.
 3. Oddychanie: Pływaj w stylu kraul, koncentrując się na prawidłowej technice oddychania. Możesz ćwiczyć oddychanie co trzeci, piąty lub nawet siódmy ruch ramienia, aby nauczyć się kontrolować oddech i poprawić wydolność.
 4. Wzmacnianie rotacji tułowia: Pływaj w stylu kraul, z naciskiem na rotację tułowia. Rotacja ta powinna pomagać w generowaniu siły podczas ciągnięcia ramienia. Pływaj z wyciągniętą przed sobą deską, wykonując ruchy ramion i rotując tułów w celu osiągnięcia maksymalnego zasięgu.
 5. Synchronizacja ramion i nóg: Ćwicz pływanie w stylu kraul, starając się zsynchronizować ruchy ramion i nóg. Można to zrobić, wykonując jeden pełny ruch ramienia na dwa kopnięcia nogami.
 6. Przełączanie ćwiczeń: Ćwicz pływanie w stylu kraul, przeplatając długości basenu z różnymi ćwiczeniami skupiającymi się na ramionach, nogach, oddychaniu i rotacji tułowia. Dzięki temu będziesz mógł równomiernie rozwijać różne aspekty techniki.

Ważne jest, aby podczas wykonywania tych ćwiczeń skupić się na prawidłowej technice i jakości ruchów, a nie na szybkości. W miarę jak technika poprawia się, można zacząć zwiększać tempo i intensywność treningu. Regularne ćwiczenie pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników w stylu kraul.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *