Nauka pływania

Pływanie to umiejętność stosunkowo ważna, choć nadal nie przez wszystkich opanowana. Dlaczego warto posiąść tę umiejętność? Pływanie angażuje wszystkie grupy mięśni, co za tym idzie, jest to dobre dla naszego zdrowia. Poprawia wydolność oraz pojemność płuc. Pozytywnie wpływa na układ oddechowy. Zwiększa naszą wytrzymałość. Oraz, co równie ważne, sprawia dużo radości. 

Nauka pływania – kiedy zacząć?

W tym wypadku nie będzie przesadą odpowiedź – im szybciej tym lepiej. Nowonarodzone dzieci do 6-8 miesiąca życia mają naturalny odruch pływania i nie odczuwają lęku przed wodą. Specjaliści twierdzą, że już od drugiego miesiąca życia można korzystać z basenu i ma to korzyści nie tylko fizyczne.

Istnieje już wiele grup nauki pływania dla rodziców z niemowlakami. Trzeba jednak zapoznać się z podstawową wiedzą: jak poprawnie trzymać dziecko oraz co zrobić w razie zachłyśnięcia wodą. Na basenie należy korzystać z pampersów kąpielowych, które dostępne są w większości sklepów w różnych rozmiarach. Maluszek nie powinien być karmiony bezpośrednio przed kąpielą w wodzie. Taka forma spędzania czasu przynosi wiele korzyści, jak stymulowanie rozwoju ruchowego niemowlaka, bliskość z rodzicem, poprawia odporność i tym podobne. Lekcje powinny odbywać się pod okiem doświadczonego instruktora, który zapewni bezpieczeństwo.

Na tym etapie można zatrzymać naturalną zdolność pływania dzieci, jeśli jednak tego nie zrobimy także lekcje dla przedszkolaków czy starszych dzieci będą owocne.

Zapisz dziecko na naukę pływania: http://www.aquachelmiec.pl/

Jak zachęcić dziecko do nauki pływania?

Prawdopodobnie im młodsze jest dziecko tym łatwiej znaleźć sposoby na zachęcenie go do odbycia lekcji pływania. Dobrym pomysłem na zachętę, wydają się uprzednie odwiedziny z rodzicem w brodzikach dla dzieci lub (dla nieco większych dzieci) zapoznanie z atrakcjami takimi jak zjeżdżalnie i zapewnie o większym bezpieczeństwie kiedy nauczą się pływać. Letnie wizyty nad jeziorem z kołami, pływaczkami i materacami także działa zachęcająco na dziecko, które chce z nich korzystać. Wygodny, kolorowy strój. Obecna możliwość doboru tematyki w tych akcesoriach (bajki, filmy, ulubieni bohaterowie) bywa pomocna. Ale przede wszystkim ciekawość dzieci, chęć odkrywania i zobaczenia czegoś, co niewidzialne „gołym okiem” czyli możliwość nurkowania, której najlepszą naukę zapewni wykwalifikowany instruktor. Ciekawym pomysłem jest puszczanie dzieciom bajek lub filmów o morskich lub wodnych zwierzętach, które doskonale radzą sobie pod wodą lub dla dziewczynek na przykład o syrence. Dla odważniejszych dzieci zachęcające wydaje się opowiadanie o skokach do wody pod okiem instruktora, które mają miejsce na lekcjach pływania. 

Styl klasyczny - żabka
Styl klasyczny – żabka

Lekcje pływania tylko z instruktorem

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że prawidłowe, odpowiedzialne i najbardziej poprawne nauki pływania można pobierać tylko u doświadczonych instruktorów. Którzy zapewniają jednocześnie największe bezpieczeństwo i najszybszą reakcję w razie wszelkich problemów. Systematyczne lekcje i uważne oko profesjonalisty może zapewnić dzieciom (a także dorosłym!) naukę poprawnych technik, wyćwiczenie sposobu oddychania – co podczas pływania jest bardzo istotne. 

   Warto udać się na lekcje pływania już z niemowlakiem, jeśli to niemożliwe zachęcić małe dziecko, a w wypadku kiedy proces ten został zaniedbany – nigdy nie jest za późno. Także nastolatkowie oraz osoby dorosłe pobierają lekcję pływania, uczą się i czerpią z tego radość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *